جواد انصافی هنرمندی است که توانسته لحظات شاد نمایش سنتی را با آیین‌های نوروزخوانی ترکیب کند و از این راه دست به اجرای نمایشی جدید بزند. به مناسبت سال نو و اجرای نمایش جدیدش، امیر حسین انصافی گفتگویی با او انجام داده است که در فایل های صوتی زیر می‌شنوید.

«نوروزخوانی» به نویسندگی و کارگردانی جواد انصافی از تاریخ ۸ فروردین ماه سال جدید، هر شب رأس ساعت ۲۰ در تماشاخانه‌ی مشایخی، پردیس تئاتر تهران اجرا می‌شود.

این نمایش، حاصل پژوهش ۵ ساله‌ی کارگردان در ارتباط با نوروز است که شامل نوروزخوانی‌های سراسر کشور مانند حاجی فیروز، تکم‌چی در آذربایجان، نوروز سلطان در مازندران، عروس گله‌ئی در گیلان و آتش‌افروز می‌شود. در واقع داستان این نمایش از برخورد کودکی با عمو نوروز و حاجی فیروز آغاز می‌شود که این دو شخصیت در قالب روایت و ترانه به سؤالات کودک در ارتباط با نوروز پاسخ می‌دهند.

در این نمایش، بازیگرانی چون جواد انصافی، امیرمحمد انصافی، امیرحسین انصافی، فروغ یزدان، محمدرضا لوانی، تینا نوروزی، فرشته اعظمی، نیلوفر سیاری و احمد آهسته ایفای نقش می‌کنند. همچنین حامد نصرآبادیان طراح حرکت، ساسان فرهادپور طراح صحنه، فروغ یزدان طراح لباس، امیرحسین انصافی آهنگساز، حبیبه رضایی و فروغ یزدان عروسک ساز، سمیرا انصافی منشی صحنه‌ی این نمایش هستند.

نمایش «نوروزخوانی» به نویسندگی و کارگردانی جواد انصافی از تاریخ ۸ فروردین ماه، هر شب رأس ساعت ۲۰ در تماشاخانه مشایخی پردیس تئاتر تهران روی صحنه می رود.

 

قسمتی هایی از نمایش شادی‌آور «نوروز و پیروز» ، نوشته و کار جواد انصافی